Oyuncak Bebekle Oynamanın Faydalarını Barbie ile Keşfedin

0
199

Oyuncak Bebekle Oynamanın Faydalarını Barbie ile Keşfedin

60 yılı aşkın süredir yaptığı projelerle herkesin hayatına dokunan Barbie, Cardiff Üniversitesi iş birliğiyle oyuncak bebekle oynamanın etkilerini ortaya koyduğu bir araştırmaya imza attı.

Oyuncak Bebekle Oynamanın Faydalarını Barbie ile Keşfedin

Barbie öncülüğünde Cardiff Üniversite’sinden bir grup nörobilimci tarafından yapılan çalışma, oyuncak bebekle oynamanın çocuklar üzerindeki olumlu etkisini ortaya koyuyor. İlk kez nörobilimden faydalanılarak yapılan bu çalışma, oyuncak bebekle oynamanın çocukların kendi başlarına oynarken bile empati ve sosyal becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan beyin bölgelerini harekete geçirdiğine dair yeni kanıtları gün ışığına çıkarıyor.

Kıdemli Öğretim Üyesi Dr. Sarah Gerson ve Cardiff Üniversitesi İnsani Gelişim Bilimi Merkezi’nde görev yapan çalışma arkadaşları, geçtiğimiz 18 ayda oyuncak bebekle oynamanın faydalarının beyin düzeyinde ilk göstergelerini ortaya koymak amacıyla nörogörüntüleme teknolojisini kullandılar. 4 ila 8 yaşları arasındaki 33 çocuğun* çeşitli Barbie bebeklerle oynadıkları sırada beyin aktivitesini izleyerek, beynin empati gibi sosyal becerilerine ilişkili bir bölgesi olan posterior süperior temporal sulkusun (pSTS)’nin çocuk kendi başına oynarken bile harekete geçtiğini tespit etti. Tek başına oyuncak bebekle oynamanın bu faydalarının kız ve erkek çocuklarda eşit olduğu görüldü.

Cardiff ekibinin veri toplamak amacıyla her bir oyun türüne ilişkin beyin aktivitesini ayrı bir şekilde yakalayabilmesi için kendi başına oyuncak bebeklerle oynama, başka bir kişiyle (araştırma görevlisi) oyuncak bebeklerle oynama; kendi başına tablette oyun oynama ve başka bir kişiyle (araştırma görevlisi) tablette oyun oynama şeklinde farklı kısımlara ayrıldı. Kullanılan oyuncak bebekler arasında çeşitli Barbie bebekler ve oyun setlerine yer verildi. Deneyimde tutarlılık sağlanması için Barbie bebekler ve setler her çocuk teste başlamadan önce başlangıçtaki yerlerine yerleştirildi. Tabletteki oyunlar, oyuncak bebekle oynamaya benzer bir oyun deneyimi sağlanması amacıyla, kural veya hedef temelli oyunlardan ziyade çocukların açık ve yaratıcı oyuna katılabilmelerine olanak tanıyan oyunlardan seçildi. Araştırma bulguları, çocukların oyuncak bebeklerle tek başlarına oynarken, başkalarıyla oynadığı zamanla aynı düzeyde pSTS aktivasyonu gerçekleştirdiğini gösterdi. Bunun yanı sıra; çocuklar yaratıcı unsur içeren tablet oyunlarını kendi başlarına oynamaya bırakıldıklarında, pSTS’nin çok daha az aktive olduğu tespit edildi.

Oyuncak Bebekle Oynamanın Faydalarını Barbie ile Keşfedin

Barbie, araştırmayla eş zamanlı nörobilim bulgularının uygunluğunu anlamak amacıyla 22 ülkede 15.000’i aşkın ebeveyne sorular yönelterek küresel bir bağımsız anket** gerçekleştirdi. Anket sonuçları, ebeveynlerin %91’inin empatiyi çocuklarının geliştirmesini istedikleri en önemli sosyal beceri olarak değerlendirdiğini, ancak yalnızca %26’sının oyuncak bebekle oynamanın çocuklarının bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olabileceğinin farkında olduğunu gösterdi. Evde daha fazla zaman geçirilen bu dönemde, ebeveynler çocuklarının sosyal gelişim becerilerini güçlendirmesini sağlamak konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Ebeveynlerin üçte ikisinden fazlası (yüzde 70) bu izolasyonun çocuklarını nasıl etkileyebileceği ve çocuklarının başkalarıyla nasıl etkileşime gireceği konusunda endişeli olduklarını belirtiyor. Benzer şekilde, çocuklarının empati gibi sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmesine yardımcı olduğunun kanıtlanması durumunda, ebeveynlerin yüzde 74’ünün çocuklarını bir oyuncakla oynamaya teşvik etme olasılıklarının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Mattel Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Barbie ve Diğer Oyuncak Bebekler Global Müdürü Lisa McKnight, “Oyuncak bebekler kategorisinin lideri olarak oyuncak bebeklerle oynamanın çocuklar üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu her zaman biliyorduk, ancak şimdiye kadar bu faydaları gösteren nörobilimsel veriler elimizde yoktu,” dedi. “Araştırmada elde edilen bulgular, Barbie gibi oyuncak bebeklerle oynamanın empati benzeri sosyal becerileri besleyerek çocukları geleceğe hazırlamada olumlu faydalar sağladığını vurgulamaktadır. Her çocuğun sınırsız potansiyeline ilham vermeye devam ederken, ebeveynler tarafından büyük değer verildiğini ve çocukların gelecekteki duygusal, akademik ve sosyal başarılarında belirleyici olduğunu bildiğimiz becerileri teşvik eden oyuncak bebekler sunmaktan gurur duyuyoruz.”

Barbie, tüm bu bulguları, sosyal becerilerini geliştirip uygulamalarına yardımcı olmak için Barbie.com/tr-tr/bebekleoynamaninfaydalari adresinde topluyor ve burada ebeveynlere, bakıcılara ve çocuklara kaynaklar sunuyor.

Eğitim psikoloğu, ebeveynlik ve karakter uzmanı Dr. Michele Borba ise konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Cardiff Üniversitesi ve Barbie’nin en son bilimsel bulguları olağanüstü. Çocuklarımızın sahip olabildiği sınırlı sosyal etkileşim imkanı göz önüne alındığında içinden geçtiğimiz döneme de son derece uygun. Yaşamın erken dönemlerinde empati ve sosyal beceriler geliştirmiş çocukların notlarının daha iyi olabileceği, eğitimlerine daha uzun süre devam edebileceği ve genel olarak daha sağlıklı seçimler yapabileceği kanıtlandı. Empati becerisine sahip çocukların, zorbalığa maruz kalan bir çocuğa destek vermesi ve çatışmayı çözmeye çalışması daha yüksek ihtimaldir. Çocukların Barbie gibi oyuncak bebeklerle oynayarak bu becerileri geliştirebileceğini anlamak, çok önemli ve ebeveynler için yararlı bir araçtır.”

Oyuncak bebek kategorisi lideri Barbie’nin ‘Benefits of Play/Oyunun Faydaları” projesi Türkiye sözcüsü Klinik Psikolog İrem Polat ‘Oyunda kullanılan oyuncaklar çocuğun gelişimi üzerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Barbie, bebek oyununun faydalarıyla ilgili çok kapsamlı ve çığır açıcı bilimsel bir araştırmaya öncülük ediyor. Çocukların bebeklerle oynaması, empati gibi sosyal becerilerini desteklemektedir. Çocuklar, bebek oyunları aracılığıyla kendinin ve ötekinin duygu ve davranışlarını oyunda prove ederek farkındalık kazanırlar. Böylece yaşama hazırlanırlar. Bebek oyunları; duyguları fark etmek, içgörü kazanmak, sosyal ipuçlarını okumayı öğrenmek, ötekini anlamak, sosyal uyum, esneklik, dayanıklılık, regülasyon becerilerini ve elbette akademik başarılarını geliştirmelerine fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırma aynı zamanda ebeveynlere de yol gösterici bir nitelik taşımaktadır.’ şeklinde konuştu.

Daha fazla bilgi için;

Çiğdem Hasaltun/ [email protected] / 0507 736 74 15

 notlar: 

* Çalışma, 4-8 yaş arası (20 erkek ve 22 kız olmak üzere) 42 çocuk ile gerçekleştirilmiş, 33 çocuktan eksiksiz veriler alınmıştır.
** OnePoll tarafından Temmuz 2020’de 22 farklı ülkede 3-10 yaş arası çocuğu bulunan 15.000 ebeveynle gerçekleştirilen anket.

Nörobilim çalışması hakkında daha fazla ayrıntı

Dr. Sarah Gerson ve ekip, verileri toplamak için, çocuklar hareket halindeyken beyin aktivitesini taramayı mümkün kılan yeni bir nörogörüntüleme teknolojisi olan fonksiyonel kızılötesine yakın spektroskopi (fNIRS) teknolojisini kullanmıştır. Bu teknoloji, kafaya takılan ve serbest hareket etmeye olanak tanıyan başlıkların kullanılmasını içermektedir. Testler kontrollü bir test odasında gerçekleştirilmiştir. Ekibin her bir oyun türüne ilişkin beyin aktivitesini ayrı bir şekilde yakalayabilmesi için çocukların oyunları farklı kısımlara ayrılmıştır: kendi başına oyuncak bebeklerle oynama; başka bir kişiyle (Araştırma Görevlisi) oyuncak bebeklerle oynama; kendi başına tablette oyun oynama ve başka bir kişiyle (Araştırma Görevlisi) tablette oyun oynama. Kullanılan oyuncak bebekler arasında çeşitli Barbie’nin ailesi oyun setleri, Barbie kariyer oyun setleri, Barbie Rüya Evi ve Barbie bebeklerin yer aldığı bir hayvan oyun setine yer verilmiş ve deneyimde tutarlılık sağlanması için setler her çocuk teste başlamadan önce başlangıçtaki yerlerine koyulmuştur. Tabletteki oyunlar, oyuncak bebekle oynamakla karşılaştırılabilir bir oyun deneyimi sağlanması amacıyla, çocukların açık ve yaratıcı oyuna katılabilmelerine olanak tanıdığı için seçilen (kural veya hedef temelli oyunlardan ziyade) oyunlar kullanılması suretiyle oynanmıştır. Cardiff Üniversitesi Psikoloji Fakültesi’ndeki etik inceleme kurulu, çalışmaya dahil etme sürecinden itibaren tüm prosedürleri onaylamış ve çocuklar İngiltere’de daha önce Cardiff Psikoloji Fakültesi’ndeki araştırmalara katılmak üzere kendileriyle temasa geçilmesini kabul eden bir aile havuzundan çalışmaya dahil edilmiştir.


Cardiff Üniversitesi Hakkında

Cardiff Üniversitesi, bağımsız hükümet değerlendirmelerinde İngiltere’nin önde gelen eğitim ve araştırma üniversitelerinden biri olarak tanınmaktadır. İngiltere’nin en yoğun araştırma gerçekleştirilen üniversitelerinin oluşturduğu Russell Grubunun bir üyesidir. Üniversite, 2014 Araştırma Mükemmeliyeti Çerçevesinde araştırma mükemmeliyeti alanında Birleşik Krallık’ta 5. sırada yer almıştır. Akademik kadrosunda, 2007 Nobel Tıp Ödülü sahibi Profesör Sir Martin Evans da dahil olmak üzere Nobel Ödülü kazanmış iki öğretim üyesi bulunmaktadır. 1883’te Kraliyet Fermanı ile kurulan Üniversite, bugün etkileyici modern tesislere sahiptir ve öğretim ve araştırma konusunda dinamik bir yaklaşım benimsemektedir. Uzmanlığını yansıtan birimleri arasında Edebiyat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Biyomedikal ve Yaşam Bilimleri Fakültesi ve Fen Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi bulunan Üniversite, hayat boyu öğrenmeye yönelik taahhüdünü uzun süredir devam ettirmektedir.

Mattel hakkında

Mattel, çocuklara yönelik kaliteli oyuncakların ve tüketim ürünlerinin tasarım ve üretiminde uzmanlaşmış, önde gelen bir küresel eğlence ürünleri şirketidir. Oyun yoluyla çocuklara ilham veren, onları eğlendiren ve gelişimlerine katkıda bulunan yenilikçi ürünler ve deneyimler yaratıyoruz. Barbie®, Hot Wheels®, American Girl®, Fisher-Price®, Thomas & Friends® ve MEGA® dahil olmak üzere ikonik franchise portföyümüzün yanı sıra sahip olduğumuz veya lisansları konusunda global eğlence şirketleriyle ortaklıklar gerçekleştirdiğimiz diğer popüler markalar aracılığıyla tüketicilerle etkileşim kuruyoruz. Sunduğumuz ürünler arasında film ve televizyon içeriği, oyunlar, müzik etkinlikleri ve canlı etkinlikler yer alıyor. 40 lokasyonda faaliyet gösteriyor ve dünyanın önde gelen perakende ve teknoloji şirketleriyle işbirliği içinde 150’den fazla ülkede ürünlerimizi satıyoruz. Mattel, kurulduğu 1945 yılından bugüne, çocukluğun ne denli muhteşem bir dönem olduğunu keşfetme ve çocukları tam potansiyellerine ulaşmaları için güçlendirme konusunda güvenilir bir ortak olmaktan gurur duymaktadır. Web sitemizi mattel.com adresinden çevrimiçi ziyaret edebilirsiniz.

gönderilen kaynak:Çiğdem Hasaltun [email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz