Ampuldeki Ses Titreşimleriyle Odanız Dinlenebiliyor

0
251

İsrail Ben Gurion Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü’nden araştırmacılar, bir odadaki sesin ampüller  üzerinde yarattığı titreşimleri izleyerek, hiçbir ses kayıt cihazı olmasa da odada konuşulanları dinlenebileceğini gösterdi. Lamphone(lamba telefonu) adı verilen teknoloji 25 metre uzaklığa kadar işe yarıyor. Diğer gizli dinleme tekniklerinin aksine, bu teknikte dinlenecek odaya herhangi bir müdahale yapılmasına gerek kalmıyor. Ayrıca pasif olarak yapılan bu dinleme tekniğinde, ampul dinleme aygıtı olarak kullanılıyor.

Sistemin bağlı olduğu kit kullanımı kolaylaştırıyor. Lamphone, elektro optik sensör ve teleskopun özel ses işleme yazılımı yüklü dizüstü bilgisayara bağlanmasıyla oluşuyor. Özel algoritma ve dört ayrı işleme aşaması kullanılarak, ampülden gelen titreşimler çözülerek konuşma veya şarkı anlaşılabiliyor.

Ampuldeki Ses Titreşimleriyle Odanız DinlenebiliyorSes kalitesi mükemmel olmasa da, içeride söylenenin şarkı mı yoksa konuşma mı olduğunu anlayabilmeye yetiyor. Konuşurken oluşan ses dalgaları çok küçük titreşimler yaratır. İşte bu titreşimler tavandaki lamba dahil her şeyi etkiler. Odadaki en ufak bir titreşim bile ne konuşulduğunu ortaya koyabilir.

Bu teknik şimdilik sadece tavana asılı lambalarda işe yarıyor. Araştırmacılar bu şekilde gizli dinleme yapılabileceğini belirtiyor. Düşük enerjili lambalar yerine ağır lambaların kullanılması titreşimlerin gücünü azaltabilir. Araştırmacılar sesin diğer ışık kaynakları dinlenerek de yapılabileceğini belirtiyor. Bu kaynaklardan biri LED çiçekler olabilir. Bu ilk kez ampüllerden ses dinlemesi yapılabileceğini gösteriyor. Perdelerin kapalı olmasının gerekliliğini ortaya koyuyor. Kaynak: Ben Nassi

alınankaynak:gercekbilim.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz