Türkiye Hala AVRUPA BİRLİĞİ’ne aday ülkeler arasında ..

0
107
Haber Editörü: Gazeteci- Yazar Yılmaz KURŞUN
Haber Editörü: Gazeteci- Yazar Yılmaz KURŞUN

ALMANYA Hükümet Başkanı Scholz, AB’nin Genişlemesinden Yana..!

Almanya Şansölyesi, 36 ülkenin üye olduğu bir AB düşünebiliyor ama aynı zamanda da toplululukta reform yapılmasından yana.

YILMAZ KURŞUN- GAZETECİ YAZAR
YILMAZ KURŞUN- GAZETECİ YAZAR

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz Avrupa Birliği’nde reform yapılması ve birliğin genişlemesinden yana görüş bildirdi. Hafta sonunda Berlin’de yapılan Avrupa Sosyal Demokrat Partileri Kongresi’nde yaptığı açıklamada “27, 30, 36 ülkeden oluşan ve 500 milyonu aşkın eşit haklara sahip yurttaşı olan birleşik bir Avrupa dünyadaki ağırlığını daha güçlü hissettirebilecektir” diyen Şansölye, “AB’nin doğuya doğru daha da büyümesi hepimiz için bir kazançtır” ifadesini kullandı.

Şansölye, AB’nin bir genişlemeyi mümkün kılması için kendini de yenilemesi gerektiğine vurgu yaptı. Scholz, dış politikanın yanı sıra vergi politikası ve benzeri alanlarda alınacak belli kararlarda uygulanan oy birliği ilkesinin adım adım kaldırılmasından yana görüş belirtti. “Bu konuda daha çok ikna çalışması yürütmemiz gerektiğini biliyorum” diyen Scholz, sözlerinin devamında, “Lakin şunu da net bir biçimde söylüyorum: Eğer jeopolitik bir Avrupa iddiamız varsa, o zaman çoğunluk kararları egemenlik kaybı değil, egemenlik kazancıdır” ifadesini kullandı.

AB’ye 27 ülke üye. Şu anda yedi aday ülke var. Uzun yıllardan beri Balkan ülkeleri Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan ve Kuzey Makedonya’nın yanı sıra şu anda üyelik müzakereleri dondurulmuş olan Türkiye aday ülkeler arasında bulunuyor. Haziran ayında Ukrayna ve Moldavya bunlara eklendi. Bosna Hersek ve Gürcistan, aday ülke statüsü için başvuruda bulundu, Kosova üyelik başvurusu yapmayı planlıyor.

( haber kaynağı:https://www.deutschland.de/

YILMAZ KURŞUN- GAZETECİ YAZAR
YILMAZ KURŞUN- GAZETECİ YAZAR

Editör notu:Almanya’da şansölye ünvanına sahip kişi aynı zamanda hükümet başkanıdır ve bakanları seçme yetkisi olduğu gibi hükümet politikasını çizmekte de önemli pay sahibidir.

Yetkilerini göz önünde bulundurduğumuzda hükümetteki en güçlü kişidir; ancak protokolde devlet başkanı ve parlamento başkanından sonra gelir. Almanya şansölyesi Federal Meclis tarafından seçildiği gibi salt çoğunluğun sağlanması durumunda da görevine son verilebilir. Tabi bu durumun gerçekleşebilmesi için öncelikle göreve gelecek şansölyenin oy çokluğuyla seçilmesi gerekir.

HABER EDİTÖRÜ: YILMAZ KURŞUN

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz