Anadolu’nun tarihi köyü Konya’daki Sille..’

0
292

Konya’da gezilecek yerler: Anadolu’nun tarihi köyü Sille..

Konya’da gezilecek yerler Selçuklu zamanına kadar hatta bundan da öncesine uzanıyor. Mistik havası ve gezilecek dini, tarihi yerleri ile herkesin muhakkak ziyaret ettiği şehirler arasında bulunuyor.

Konya’da gezilecek yerler arasında olan Sille Köyü de tarihi bir yerleşim yeri. Tarihi de beş bin yıl öncesine kadar gidiyor bu tarihi kenttin. Mağaralardan oluşan yerleşim yeri Konya’da görülmeye değer adreslerden..

Konya'da gezilecek yerler: Anadolu'nun tarihi köyü Sille

 

ÖNEMLİ KONULAR
Uzun seyahatlerde karavan çeşitlerinden biri ile yola çıkmak çok büyük keyif. Özellikle izole tatilin tercih edildiği bu dönemde keyfi yaşamak isteyen herkes de karavan çeşitleri neler ve model olarak neler bulunuyor bunları merak ediyor.
Kullanım alanına ve amacına göre karavan modellerinde değişiklik görülüyor. Bütün çeşitleri ve detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.
Metropol şehirler çoğaldıkça gökyüzüne kadar uzanan yüksek binalara alışır hale geldik fakat geçmişte insanlar bizim tam aksimize yerin altına devasa büyüklükte şehirler inşa etmişler. Dünyada en önemlileri Türkiye’de olmak üzere irili ufaklı onlarca yeraltı şehri bulunuyor.

Konya’da gezilecek yerler tarihi, dini ve doğal güzellikleriyle herkesi bekliyor. Mevlana’nın ‘Gez Konya’yı gör dünyayı’ mottosundan yola çıkan her gezgin ilk olarak bu şehrin bütün detaylarını keşfediyor. Meram‘da doğal güzelliklerini, Sille‘de tarihi değerlerini, Mevlana Türbesi‘nde ise dini öğelerini ziyaret eden herkes dünyanın bir şehirde toplanışını izleyebiliyor. Konya Sille Köyü de çok eski bir yerleşim yeri olması ve son yıllarda turizme kazandırılması sebebi ile herkesin görmek istediği bir yer.

Anadolu'nun tarihi köyü Konya'daki Sille..'

KONYA’DA GEZİLECEK YERLER

Konya’da gezilecek yerler denildiği zaman ilk akla gelen yer Mevlana Türbesi oluyor. Burada yer alan müzede Mevlana’nın hayatına dair tüm detaylar bulunduğu gibi Mevlana’nın da türbesi bu noktada yer alıyor.

Merkezde bulunan Mevlana Türbesi ulaşımı da çok kolay bir noktada. Buradan Şems-i Tebrizi’nin de türbesine uğramayı, onu da ziyaret ederek türbesinin yapısını incelemeyi ihmal etmeyin.

Meram bağları da Konya’da gezilecek yerler arasında bulunan güzide bir yer. Konya’nın yeşil yüzü ve dümdüz kitap gibi olan şehrin en yüksek noktası da burası. Yemyeşil bir doğa burada sizi karşılıyor ve bahçelerde kokan çiçeklerin kokusu herkesi mest ediyor.

KONYA SİLLE KÖYÜ

Sille beş bin yıldan fazla tarihi geçmişine sahip olan bir yerleşim yeri. Yeni yeni turizme kazandırılan bu tarihi yerleşim yeri Konya’ya gelen turistlerin uğrak yeri. Tarihi evleri ve yerlerimin izlerini taşıyan mağaraları burada muhakkak görülmesi gereken yerlerden.

Görülmeye değer yerlerinden biri de duvar ve pencerelerinde Roma dönemine ait malzemelerin kullanıldığı Aya Elena Kilisesi, milattan sonra 327 yılında Bizans İmparatoru Constantin’in annesi Helena tarafından, ilk Hristiyanlık dönemine ait oyma mabetlerden etkilenilerek yaptırılmış mimarisi ile dikkati çekiyor.

Sille’de, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait camiler, hamamlar, çeşmeler, köprüler gibi Türk-İslam eserleri de bulunuyor.

KAYALAR OYULARAK YAPILAN KİLİSE

Anadolu'nun tarihi köyü Konya'daki Sille..'

Sille’nin güney yamacında dağın eteklerinde bulunan Koimesis Tes Panagias Kilisesi, kayalar oyularak yapılmış muhteşem işçiliğe sahip mimari dehası olarak karşımıza çıkıyor. Bölümlerinin iki farklı dönemde yapıldığı düşünülen kilisede çeşitli mezarlar ve hala net bir şekilde görülebilen freskler bulunmaktadır. Kilisenin kuzey duvarında Hz. Meryem’in ölüm sahnesini canlandıran freskler de gözden kaçmıyor.

 

 

Anadolu'nun tarihi köyü Konya'daki Sille..'

Tarihi mahallede 19. yüzyılda inşa edilen Sille Çay Camisi’nin mihrap, minber ve kürsüsünde zengin ahşap işçiliğinin en güzel örnekleri yer alıyor. Yapım yılı tam olarak bilinmeyen ve moloz taştan inşa edilmiş Karataş Cami ise diğer Sille camileri gibi içinde zengin ahşap süslemeleri ile ilgi görüyor.

SADECE BİN 496 KİŞİ YAŞIYOR

Anadolu'nun tarihi köyü Konya'daki Sille..'

Çarşı içine 1884 yılında inşa edilen Hacı Ali Ağa Hamamı‘nın kadın ve erkek bölümleri, su deposu ile Osmanlıca kitabesi bulunuyor. Büyük ölçüde tahrip olan hamam restore edilmesinin ardından turizme hizmet ediyor.

Müslümanlara ait dört büyük ve gayrimüslimlere ait küçük mezarlıklar ile tarihi mezar taşlarının bulunduğu mahallede 2016 yılı verilerine göre sadece bin 496 kişi yaşıyor.

Sille çömlekçilik sanatı, halı ve kilimciliği, mumculuğu ile halk sanatları açısından zengin bir mekan. Çok farklı kültürlerin etkisinde olan Sille, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği canlı bir sosyal yaşama sahip.

Tarihin her döneminde yerleşim yeri olmuş

Anadolu'nun tarihi köyü Konya'daki Sille..'Bir vadide yer alan Sille’nin isminin “su perileri” anlamına gelen “Sylla”dan geliyor. Osmanlı’dan günümüze kadar olan dönemde Sille halini almıştır. 5000 yıllık tarihi boyunca her zaman çeşitli milletlere yerleşim yeri olan Sille,bu tarihi dokusunu ve kültür varlıklarını çok iyi koruyabilmiştir.

FARKLI KÜLTÜRLER DOSTÇA BİRLİK İÇİNDE YAŞIYOR

Sille, çok kültürlü bir sosyolojik yapıya sahip olması sebebiyle homojen bir toplumdan oluşuyor. Tüm bu çok çeşitliliğe rağmen komşuluk ve akrabalık ilişkileri, oldukça gelişmiş ve iç içe dostça bir yaşam hakimdir. Osmanlı döneminde mahkemelerde tutulan şeriyelere bakıldığında vukuatlı olay kayıtlarının çok az olması nedeniyle Sille’nin bu barışçıl ortamının, yüzyıllardır devam ettiği anlaşılmaktadır.ALINANKAYNAK:haber7.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz